Uzay

Dünya nasıl ve nereye doğru dönüyor?

Dünya dönüyor

Dünyanın dönmesi aslında başımızı döndürecek bir ilim içerir. Dünyanın dönmesi bir zikir belkide kürsel momentum ile yer çekimine yardım eden bir olgu ve hatta Dünya gezegeninde yaşamın sebeplerindendir. Peki bunların da ötesinde Dünya nasıl ve nereye doğru dönüyor?

Dünya durmadan dönüyor, dönüyor…

Hepimiz biliyoruz ki Dünya hem kendi ekseni etrafında hemde Güneş’in etrafında dönmektedir. Dünya batıdan doğuya doğru kendi ekseni etrafında dönerken, Güneş’in doğudan doğup batıdan battığına tanık oluruz. Güneşin doğup batmasını günlük yaşamımızda tabii olarak karşılarız, aslında o kadar çok önemlidir önemi vardır ki.

Güneşi takip edip dönen gezegenimiz!

Güneş aynı anda dünyanın bir yerinde doğarken bir yerinde batmaktadır. Böylece gece gündüzü, gündüz de geceyi takip eder. Odaklarından birinde Güneş bulunan bir eliptik yörünge üzerinde Dünya hareket halindedir. Dünya her saniye uzayda 30 km’lik bir yol alır.

Yaratılanlar şaşkınlık verici!

 

Bu satırları okuduğunuz süre zarfında uzayda 60 km’lik bir yol aldık. Şimdi 90… Şimdi 120 kilometre.. Böylece dünyamızın güneş etrafındaki yörüngesini tamamlaması için 1 yıl gibi bir süreye ihtiyacı vardır. Fakat ilginizi çekecek bir konu daha var. Dünyamız uzayda geçtiği yerden bir daha ASLA geçmiyor. Allah Allah, SubhanAllah yarattıkların şaşkınlık verici, değil mi?

Dünya nasıl ve nereye dönüyor?

Dünya her seferinde aynı yörüngeyi izlemiyor mu ? Nasıl oluyord a hep farkı yerden geçiyor? Seklinde sorular sormanız çok doğal… Ama gerçekten Dünya geçtiği yerden bir daha geçmemektedir. Dünya bir taraftan kendi ekeseni etrafında fırıl fırıl dönerken bir taraftan da Güneş etrafında helezoni bir hareketle dolanır. Dünyanın bu hareketine diğer gezegenlerde katılıyor. Çünkü güneş Vega yıldızına doğru saniyede 20 km’lik bir hızla hareket halindedir.

Uzay haberleri

Vega yıldızı da nereden çıktı!

Dünya nasıl ve nereye doğru dönüyor?

Güneşin bu hareketine tabi ki çekim gücü nedeniyle Dünya da iştirak etmek zorundadır. Böylece tüm Güneş sistemi hiç şaşmadan şaşırmadan sürekli Vega yıldızına doğru bir hareket halindedir.
O halde özetleyelim.. Güneşin Herkül burcu yakınlarındaki VEGA yıldızı yörüngesine yönelmiş hareketi nedeniyle Dünyanın Güneş etrafındaki yörünge düzlemi sabit olmayıp aksine kıvrım kıvrım bir helezon şeklindedir. Bunun sonucunda Dünyamız uzayda geçtiği bir noktadan bir daha asla geçmemektedir.

Uzay ve görecelik kuramı!

semihbulgur.com

Kaynak
spaceturk
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı