Tarih

Hareme Girmek Yasak

Yasaklar Osmanlı

Hareme Girmek Yasak | Osmanlı’da uygulanan yasaklar arasında en önemlilerinden biri de Harem’de yaşayan Hânedan mensuplarına uygulanan yasaklardı.

Hareme Girmek Yasak, Harem Nedir?

Bir harem görüntüsü. Tek görevi yaşlanan ama hala şehvetli bir şeyh veya Sultan’ı eğlendirmek olan güzel, duygusal kadınlarla dolu zengin çevrenin vizyonlarını çağrıştırıyor. Bu görüntü, Osmanlı İmparatorluğu’nun 16. ve 17. yüzyıllarının imparatorluk haremlerine dayandırılmış olabilir. Tarihin bu döneminde haremler Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetilmesinde önemli rol oynamıştır. Bu en ünlü dönem Kadın Saltanatı olarak biliniyordu.

Harem kadınlarının ve daha spesifik olarak Valide Sultan’ın (Sultan’ın Annesi veya Kraliçe Annesi) ve Sultan’ın favorilerinin (harem kadınlarını tercih eden) devlet siyasetine dahil olması. Sultan’ın gücünü ve konumunu azalttı. Padişah hükümetin (veya Divan’ın) başında olduğu için, bu müdahalenin Osmanlı devleti için zararlı olduğu düşünülmektedir.

Hareme girmek yasak
Harem Yasağı

Haram olan yer; HAREM!

Harem, Müslüman bir hanede kadınlar mahallesi olarak tanımlandı. İmparatorluk haremi (Seraglio haremi olarak da bilinir), Valide Sultan’ın (Kraliçe Anne), Sultan’ın favorilerinin (hasekis) ve cariyelerinin geri kalanının (asıl işlevi Sultan’ı yatak odasında eğlendirmek olan kadınlar) birleşik hanelerini içeriyordu. Ayrıca bütün Sultana’ları (Sultan’ın kızları) haneleri de barındırır.

Harem; girilmesi yasak yer anlamına gelir. Genellikle ev reisinin kadınları, cariyeleri ve çocuklarıyla yaşadığı yer demektir. Harem’in asıl adı ise Dar’üs-saade’dir. Anlamı ise “Saadet Evi” demektir.

Osmanlı Sarayındaki Harem ise padişahın annesi, eşleri, câriyeleri ve çocuklarının yaşadığı, hayatlarını idame ettirdikleri yerdir.

Hareme Girmek Yasak, Haremden çıkış yok!

Osmanlı Sarayı Harem Dairesi’ne dışarıdan girilmesi kesinlikle yasaktı. Harem’de yaşayanların da dışarıya çıkması veya dışarıya bilgi sızdırması uygulanan yasaklar arasındaydı.

Bu sebepten dolayı Harem’de yaşananlar Harem’de yaşayanlarla birlikte toprağa gömülmüştür.

Osmanlı’da Girilmesi Yasak Olan Yer
“HAREM”

Harem’de yaşayanlar sadece eski saraya veya hanedan mensubundan birilerinin evlerine gidebilirlerdi. Arabaya binip gezinti yerlerine gitmeleri kesinlikle yasaktı. Harem sakinleri II.
Mahmud döneminde ve sonrasında üzerlerine feracelerini giyip gezinti yerlerine gidebilmişlerdi.

Hareme girmeyi bırakın yanından geçenin organını uçururlar! Harem ağalarında olduğu gibi… Bu yüzden harem erkekler için son derece riskli ve tehlikeli bir yerdi!

semihbulgur.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın.