Sağlık

Bazı hastalıklar için tedaviler

Bazı hastalıklar için tedaviler | Öncelikle Rabbim tüm hastaları, borçluları, fakir ve garibanları sevindirsin onları mutlu edip dertlerinden kurtarsın. Hastalara şifa, borçlulara eda, fakir ve garibanlara bolluk nasip etsin inşallah! İki hastalık seçtim ve tedavileri konusunda çalıştım. Bu hastalıklar astım ve reflü. Özellikle bu korona salgını döneminde kronik hastalıklarımıza daha da dikkat edip tedavilerine ağırlık vermeliyiz. İnşallah aşağıdaki bilgiler faydalı olur!

hastaliklara tedavi
Hastalıklara tedaviler!

Hastalıklar için tedaviler, Astım nedir?

Astım, bronşlarla ilgili olan daralma, salgı artışı ve iltihabi bir hastalıktır. Tekrarlayan hırıltı, nefes darlığı ataklarıyla karşımıza çıkar. Astım krizi sırasında solunum yollarında bronşlarda daralma, içerisinde salgı artışına ve kasılmaya bağlı olarak hırıltı, göğüste daralma hissi ve nefes açlığı büyük ölçüde hissedilmektedir.

Astım Nasıl Tedavi Edilir?

Astım tedavisi 3 gruba ayrılır. Bunlar korunma tedavisi, ilaç tedavisi ve aşı tedavisi olarak üçe ayrılır. Korunma tedavisi olarak neye alerjiniz varsa o alerjiden korunma amaçlı tedavi uygulanır.  Bir de ilaç tedavisi mevcuttur. İlaç tedavisin de kendi içerisinde 2 gruba ayrılmaktadır. Bunlardan ilki rahatlatıcı tedavi diğeri ise iyileştirici tedavidir. Rahatlatıcı tedavi sadece bronşlardaki daralmayı, öksürmeyi rahatlatan tedavidir. Ayrıca sadece şikayet olduğu dönemlerde kullanılır. İyileştirici tedaviler ise kortizonlu ve kortizonsuz olmak üzere tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Karın şişliği ve tedavi!

Hastalıklar için tedaviler, Reflü Nedir?

Reflü, kelime anlamı olarak geriye akış demektir. Aslında her gün hepimizde reflü görülmektedir. Özellikle yemekten sonraki süreçte mide içi basıncın artmasıyla birlikte bir miktar geri kaçış her insanda olmaktadır. Altta yatan bir sorun yok ise ve yemek borusu hareketleri normalse, gelen yiyeceği geriye iterek kendini temizliyor demektir. Böylece hastalık boyutuna ulaşmadan reflü süreci halledilmiş oluyor. Eğer bu süreç fazlalaşırsa ya da mide kapağındaki yapısal sebeplerden dolayı çok sık olmaya başlarsa maalesef reflü hastalığı başlamış olur.

hastaliklar icin tedaviler
Hastalıklara tedaviler

Nasıl Tedavi Edilir?

Reflü hastalığının tedavisi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Hastalığın kökenine, evresine bağlı olarak ve hastanın tercihlerine bağlı olarak değişik tedaviler söz konusu olabilir. Reflü hastalığında ilk tanı konulduğunda ilk yapılacak işlem ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi oldukça standart bir uygulamadır. Öncelikle asit baskılayıcı ilaçlar kullanılır. Bunun yanı sıra yemekten sonra yemek borusunu korumak amacıyla şuruplar kullanılmaktadır.

semihbulgur.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı