Nasıl

Popüler, iyi bir blog nasıl yapılır?

Kişisel blog yapmak

Yıllar önce ilk kez blog yazmaya başladığımda bloglar şimdikinin 10 da biri kadar popüler değildi ama çok hızlı yaygınlaşıyordu. Blogcu, az buz Türkçe olması sebebi ile en çok kullanılan ve blog yazarları arasındaki iletişimi en kuvvetli olan mecraydı. Fakat “profesyonel blogger” kavramını daha fazla duymaya başladıkça blogger (blogspot) ve wordpress daha çok tercih edilir olmuştu. Kumanda paneli Türkçe olduktan sonra ise blogger diğer blog sistemlerini geride bıraktı. Peki popüler, iyi bir blog nasıl yapılır?

İyi bir blog nasıl yapılır?

Ücretsiz Blog Hizmeti Veren Siteler,

Aslında zaten yıllardır ücretsiz veriliyor bu hizmet. Google Blogger’i satın almadan önce ücretliydi, satın aldıktan sonra ücretsiz hale geldi ve sonrasında hizmete açılan bütün blog servisleri de ücretsiz olarak hizmet vermekte. En çok kullanılan birkaç tanesinin sıralaması aşağıda…

Yılmaz Barış Kişisel Blog

Popüler iyi bir blog nasıl yapılır?

Blog yazmak ama NEREDE?

Blogger (Blogspot) : Kolay kullanım ve son derece esnek bir sistem olması nedeniyle benim tavsiyem Blogger’dır.

WordPress : Kullanımı kolay ama ücretsiz kullanımında tasarıma müdahale edemiyorsunuz.  Blog yazarları arasındaki sosyal etkileşim açısından Blogger’dan biraz daha önde.  Blogger ile birlikte dünyada en çok kullanılan blog servisidir.

Diğer Blog siteleri,

Tumblr : Kullanımı kolaydır, blog yazarları arasındaki etkileşim de üst seviyedir ama daha çok resim paylaşımları yapanlar tarafından kullanılır ve kaliteli içeriğe sahip tumblr bloguna pek rastlamadım. Uzun uzadıya yazılar yazmayacaksanız, kısa paylaşımlar için tavsiye ederim. Tumblr blogları çok fazla gösterim alır ama ziyaretçileri okuyucu değil, bakıp gidici bir kitledir. Zaten tumblr bloglarının çok büyük bir bölümü resim paylaşımlarından ibarettir. Bir ara yeni kullanıcılara yol göstermek içinTumblrtr.com sitesini de açmışlığım vardır.

Blog.com : Oyuna biraz geç girdi, wordpress ile aynı tarz bir kullanım paneli var. Hala Türkçe bir kumanda paneli olmaması dezavantajı ama blogger ve wordpress’e göre az kullanıldığı için blog adresi seçiminde daha rahatsınız ve blog.com uzantısının orijinalliği cazibesini biraz daha arttırıyor.

Bunların yanında bir dünya blog servisi var, kimileri iyi kimileri kötü, bazılarında blogunuzun kullanımında rahatsızlık veren reklamlarda yer alabiliyor ama yukarıda yazdıklarım da reklam yok ve son derece profesyonel sistemler. Nasıl kayıt olacağınızı anlatmaya gerek görmüyorum, oldukça basit.

Kendi Domaininiz (Alan Adınız) ile Blog Kullanma

Yukarıda bahsettiğim 4 servis de blogunuzu kendi alan adınız ile kullanmanıza olanak verir. Mesela semihbulgur.blogspot.com yerine semihbulgur.com adresini kullanabilirim. Bu özelliği sayesinde firma sitelerini yapmak içinde blog servislerini kullanabilirsiniz. Tabi kendi alan adınızı kullanmak için ilk önce domain almanız gerekiyor, ortalama 10 $ bir ücreti var.

Kişisel blog oluşturmak kolaydır ki, yüzbinlerce blog sahibi var ülkemizde ama düzenli olarak yazanların ve iyi bir şeyler üretebilenlerin oranı çok düşük…

İyi bir blog için!

Sonuç;

İyi kitap yazmak için çok fazla ve çok iyi okumak gerekir. Böylece okuduğunuz kitaplardan oluşan entelektüel birikiminize, dil bilgisi, yazma tekniği, kurgu, hayal gücü ve yaratıcılık ekleyerek müthiş bir kitap yazabilirsiniz.

İşte blog yazmak da bunun gibi bir şey. Önce rakiplerinizin bloglarını çok iyi okuyup inceleyin. Rakipleriniz diyorum çünkü blog yazarları olarak hepimiz Google’ın işçisiyiz ve onda ön sıralarda yer almak için çalışıyoruz.

Öne çıkmak,

Emek verip ürettiğiniz blog içerikleri kimse tarafından okunmazsa siz de bir köşede kimsesiz kalırsınız. Yazılarınızın akıcı, okuması kolay ve kaliteli olmasının yanında Google’da da ilk sıralarda gelmesi gerekir.

Bunun için oluşturduğunuz eşsiz içeriklerin arama motoru dostu olması gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken bir çok kolay ama öğrenilmesi zaman alan işlemler yapmanız gerekiyor.

İşte buna SEO diyoruz. Arama motorları optimizasyonu, işte bunu doğru yaparsanız blogunuz binlerce insana ulaşır, yorumlar alır mutlu olursunuz hatta ciddi paralarda kazanabilirsiniz.

Para kazanmak;

İşte esas derdimiz bu para kazanmak ve ihtiyaçlarımızı karşılamak mutlu olmak, tatmin olmak, heyecan hepsi ondan sonra gelir.

WordPress kullanımı!

SEO’nuzun iyi ve doğru olması aşağıdaki şeylere bağlıdır;

SEO öyle bir şey ki okulu olmayan bir mühendislik gibi ve yani Düş Mühendisliği gibi… Okulu, öğretmeni, kitabı yok aslında, bazen bozup düzelterek öğrenmekten başka çareniz olmaz. Ama işin temeli yani ilk önce bozup tamir edeceğiniz şeyler aşağıdaki gibi…

 • Orijinal ve faydalı içerik
 • Yazının SEO uyumlu olması
 • Başlıklar H1 – H2 – H3 sıralaması gibi
 • Linklerin doğru kullanımı iç ve dış linkler
 • Anahtar kelime seçimi
 • Meta açıklaması
 • SEO Başlığı
 • Okunabilirlik
 • Anlam bütünlüğü
 • Etiket, kategori, resimlerin doğru kullanılması veya kullanılmaması
 • Site hızı
 • Search console kullanımı
 • Google Analitics takibi
 • Sürekli güncelleme ve iyileştirme

Bu maddeleri inceleyip öğrenmek size kalıyor. Kalemim döndüğünce yardımcı olmaya çalıştım. Teknik detayların yanında aslında en önemli şey orijinal ve iyi bir Türkçe ile sevimli içerikler oluşturmak.

Şimdi sizin kaleminize kuvvet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın.