Nasıl

Excell’de ileri seviye ayarlar nasıl yapılır

Excel’de makro güvenliği

Excell’de ileri seviye ayarlar nasıl yapılır konusu, üst seviye Excel kullanıcılara son derece yardımcı olacak bilgileri içeriyor. Aşağıdaki detayları takip ediniz.

Excell vazgeçilmez bir ofis programı.

Dijital imzaları kullanma

 • 2007 Office sürümü, makro oluşturucularının bir dosyayı veya makro projesini dijital olarak imzalamalarına olanak vermek için Microsoft Authenticode teknolojisini kullanır. Bu imzayı oluşturmak için kullanılan sertifika, makro veya belge kaynağının imza sahibi olduğunu onaylar; imza ise makronun veya belgenin değiştirilmediğini onaylar.Dijital imzanızı yükledikten sonra, dosyaları ve makro projelerini imzalayabilirsiniz.
Excell de macro güvenliği!

Excell’de ileri seviye ayarlar nasıl yapılır?

İmzalamak üzere dijital sertifika alma;

 • Ticari bir sertifika yetkilisinden (CA) veya iç güvenlik yöneticinizden ya da bilgi teknolojisi (BT) uzmanınızdan dijital sertifika alabilirsiniz.Microsoft ürünlerine yönelik hizmet sunan sertifika yetkilileri hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Kök Sertifika Programı Üyeleri (İngilizce) listesine bakın.

  Kendi kendini imzalama işlemi için kendi dijital imzanızı oluşturma

  Ayrıca Selfcert.exe aracını kullanarak, kendi kendini imzalama sertifikanızı da oluşturabilirsiniz.

  NOT   Oluşturduğunuz dijital sertifika, resmi bir sertifika yetkilisi tarafından verilmediğinden, böyle bir sertifika kullanılarak imzalanan makro projeleri, kendi kendini imzalamış projeler olarak adlandırılır. Microsoft Office, bir kendi kendini imzalama sertifikasına, yalnızca Kişisel Sertifikalar deponuzda o sertifikaya sahip olan bir bilgisayarda güvenir.

 • Makro güvenlik ayarları

Aşağıdaki listede, çeşitli makro güvenlik ayarları özetlenmektedir. Tüm ayarlarda, 2007 Microsoft Office sistemi ile çalışan virüsten korunma yazılımı yüklenmişse ve çalışma kitabında makrolar varsa, çalışma kitabı açılmadan önce bilinen virüslere karşı taranır.

Bildirimde bulunmadan tüm makroları devre dışı bırak Makrolara güvenmiyorsanız bu seçeneği tıklatın. Belgelerdeki tüm makrolar ve makrolarla ilgili güvenlik uyarıları devre dışı bırakılır. Güvendiğiniz, imzalanmamış makrolar içeren belgeler varsa, bu belgeleri Güvenilen Bir Konuma koyabilirsiniz. Güvenilen konumlardaki belgelerin Güven Merkezi güvenlik sistemi tarafından denetlenmeden çalıştırılmalarına izin verilir.

Bildirimde bulunarak tüm makroları devre dışı bırak Bu varsayılan ayardır. Makroları devre dışı bırakmak, ancak makro varsa güvenlik uyarıları almak istiyorsanız bu seçeneği tıklatın. Bu şekilde, söz konusu makroları her duruma göre ne zaman etkinleştireceğinizi seçebilirsiniz.

Makroları devre dışı bırakma,

 • Dijital olarak imzalanmış makrolar dışında tüm makroları devre dışı bırak Makronun güvenilir bir yayımcı tarafından dijital olarak imzalanmış olması durumunda, yayımcıya önceden güvendiyseniz makronun çalıştırılabilmesi dışında, bu ayar Bildirimde bulunarak tüm makroları devre dışı bırak seçeneği ile aynıdır. Yayımcıya güvenmediyseniz, durum size bildirilir. Bu şekilde, imzalanmış makroları etkinleştirmeyi veya yayımcıya güvenmeyi seçebilirsiniz. Tüm imzalanmamış makrolar, bildirilmeden devre dışı bırakılır.

Tüm makroları etkinleştirmenin riskleri,

 • Tüm makroları etkinleştir (önerilmez; tehlikeli olabilecek kod çalıştırılabilir) Tüm makroların çalıştırılmasına izin vermek için bu seçeneği tıklatın. Bu ayarın kullanılması bilgisayarınızın kötü niyetli koda karşı savunmasız kalmasına neden olur ve önerilmez.
 • VBA projesi nesne modeli erişimine güven    Bu ayar geliştiricilere yöneliktir ve herhangi bir Otomasyon istemcisinden VBA nesne modelini bilerek kilitlemek veya buna programlama yoluyla erişmek için kullanılır. Başka bir deyişle, Office programını otomatikleştirmek ve Microsoft Visual Basic for Applications (VBA) ortamıyla nesne modelini programlama yoluyla yönlendirmek için yazılmış koda karşı bir güvenlik seçeneği sağlar. Bu, kullanıcı başına veya uygulama başına yapılan bir ayardır ve varsayılan olarak erişimi reddeder. Bu güvenlik seçeneği, yetkisiz programların son kullanıcı sistemlerine zarar verebilecek “kendi kendini çoğaltan” bir kod oluşturmasını zorlaştırır. Herhangi bir Otomasyon istemcisinin VBA nesne modeline programlama yoluyla erişebilmesi için, kodu çalıştıran kullanıcının açıkça erişim izni vermesi gerekir. Erişimi açmak için onay kutusunu seçin

 

Makro güvenlik ayarlarını değiştirme

Kuruluşunuzdaki bir sistem yöneticisi ayarları değiştirmenizi engellemek amacıyla varsayılan ayarları değiştirmediği sürece, Güven Merkezi’nde makro güvenlik ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Karalamalar

 1. Geliştirici sekmesinin Kod grubunda Makro Güvenliği’ni tıklatın.

İPUCU,

1. Geliştirici sekmesi gösterilmiyorsa, Microsoft Office Düğmesi’ni Düğme resmitıklatın, Excel Seçenekleri’ni tıklatın ve ardından Popüler kategorisindeki Excel’le çalışmak için üst seçenekler’in altında Şeritte Geliştirici sekmesini göster’i tıklatın.

 1. Makro Ayarları kategorisindeki Makro Ayarları’nın altında istediğiniz seçeneği tıklatın.

NOT;  Excel’in Makro Ayarları kategorisinde yaptığınız tüm değişiklikler yalnızca Excel için geçerlidir ve diğer Office programlarını etkilemez.

Güven Merkezi’ne Excel Seçenekleri iletişim kutusundan da erişebilirsiniz. Microsoft Office Düğmesi’ni Düğme resmi ve sonra da Excel Seçenekleri’ni tıklayın. Güven Merkezi kategorisinde Güven Merkezi Ayarları’nı tıklayın ve sonra da Makro Ayarları kategorisini tıklayın.

semihbulgur.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın.