Bilim Teknoloji

Türkiye İnternet ve Bilgisayar Kullanımı Raporu

2011 Tuik raporu

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Avrupa Birliği yönetmeliklerine uygun olarak gerçekleştiği Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması raporu ve yani Türkiye İnternet ve Bilgisayar Kullanımı Raporu sonuçlarını açıkladı

Türkiye İnternet ve Bilgisayar Kullanımı Raporu;

Rapora göre, 2010 yılında Türkiye genelindeki hanelerin %41,6 olan internet erişimi, 2011 yılında %42,9‘a yükselmiş durumda.

Yaş gruplarına göre bakıldığında da internet kullanımında artış olduğu gözleniyor. Araştırmaya göre 16-74 yaş grubunun bilgisayar kullanım oranı bir yıl önceki %43,2′ den %46,4′ e, internet kullanım oranı ise %41,6′ dan %45′ e yükseldi.

İnternet bağımlısı deliler!

Son araştırmalar,

Araştırmaya göre kentsel bölgelerde %51 olan internet erişimi, kırsal bölgelerde %22,7 seviyesinde. İstatistiksel Bölge Birimlerine (İBB) göre ortalamanın üzerinde kalan bölgeler şu şekilde sıralanıyor: TR1-İstanbul; %56,9TR4-Doğu Marmara; %56,7, TR7-Orta Anadolu; %49,2TR5-Batı Anadolu; %48 ve TR2-Batı Marmara; %43,4.

Araştırmada Türkiye’deki internet kullanıcılarının %89,5‘i interneti her gün veya haftada en az bir gün düzenli olarak kullandıkları görülmüş.

İnternet hastaları!

İnternet kullanımında artış,

İnternet kullanıcılarının %67,6‘sı internete evlerinden erişiyorlar. İş yerinden erişenlerin oranı %33 olurken, %18,7ile internet kafeler üçüncü sırada yer alıyor.

Kullanıcıların %72,7‘si interneti kullanma nedenleri haberlere ulaşmak. Sosyal ağlara erişmek için interneti kullananların oranı ise %50,8.

İnternet ve Türkiye

Türkiye’deki internet kullanımının git gide arttığının gözlemlendiği raporda, internetin yaş grubu farketmeksizin herkesin artık hayatının bir parçası olduğu gözlemleniyor.

Detaylı rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın.