Bilim Teknoloji

Yüzde Yüz Türk Malı Elektrikli Araba Üretiliyor

Türk malı elektrikli araba

Yerli spor otomobilin üreticisi olan Erteks Oto Dekorasyon’un sahibi Ercan Malkoç %100 Türk malı elektrikli binek araç üretimi için kollarını sıvadı.Türk malı elektrikli araba geliyor.

Türkiye de elektrikli araç için çalışıyor!

Ercan Malkoç, daha önce ürettikleri yerli spor otomobil Etox’un elektrikli binek halini tasarladıklarını, aracın prototipinin 3 ay içinde hazır olacağını açıkladı.

Elektrikli araba ve yakıt

Ercan Malkoç, elektrikli Etox’un saatte 120 Km hıza ulaşabileceğini ve bir dolumla 250 Km yol kat edeceğini ifade etti. Dört ayrı yerli firmanın elektrikli etox için motor geliştirdiğini ve yine bir yerli firmanın da aracın bataryası üzerinde çalıştığını belirtirken ”Bizim yapacağımız elektrikli otomobil öyle çok küçük olmayacak. Bildiğimiz 4 kapılı, ihtiyaç duyulduğunda devlet dairelerinde de kullanılabilecek yerli bir otomobil olacak” dedi.

E-araba ve yakıt?

Ercan Malkoç ürettikleri yüzde yüz yerli elektrikli Etox’ları 30-35 bin liraya satmayı hedeflediklerini ifade ederken elektrikli otomobilin çok ekonomik olduğunu vurguladı. Malkoç ”Bir bataryayı 10 dolara dolduruyorsunuz ve 250 kilometre yol gidiyorsunuz. Şu an ki yakıta göre yüzde 90 daha ucuza geliyor. Ülke olarak otomobil yapamamamızın en büyük nedeni motorda dışarıya bağımlı kalmamızdı. Çünkü Türkiye’de bugüne kadar motor yapamadık. Elektrikli otomobil bizim için büyük bir fırsat oldu. Artık batarya da motor da Türkiye’de yapılabilir. Yani dışarıya bağımlılık kalmıyor. Dizel ve benzinli motorda kaçırdığımız treni elektrikli motorla yakalayabiliriz” diye konuştu.

Türk malı elektrikli araba,

Etox üzerinde yaklaşık 4 yıldır çalıştıklarını dile getiren Ercan Malkoç, şöyle konuştu:

”Etox’un 3 yıl önce seri üretim belgesini, tip onay belgesini, kapasite belgesini aldım. Fransa’dan pin kodunu aldım ve o günden bugüne de enerjimi hiç kaybetmeden pozitif bir şekilde aracı geliştirmeye devam ediyoruz. Etox, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin test merkezinde 33 tane teste tabi tutuldu ve yüzde 88 gibi yüksek bir oranla geçti. Oradaki hocaların bir çoğu aracın Türk yapımı olduğuna inanamadılar. Bu deneyimler sayesinde artık aracın motor hariç bütün aksamlarını başarılı bir şekilde üretebiliyoruz.

Elektrik pili, işte esas mesele!

Ben otomobilin badisini yapabiliyorum, en güzelini yapıyoruz. Yapmış olduğumuz Etox, gezerken herkesin ilgisini çekiyor. Porsche, Lamborghini görünümünde bir otomobil ortaya çıkardık, ancak bizim burada en büyük eksiğimiz otomobilin motorunu yapmaktı. Artık elektrikli motoru da kendimiz yapacağız. Şimdi 4 yerli firma bize elektrikli motor geliştiriyor. Batarya için de bir firma çalışıyor. Türkiye’nin ilk tamamen yerli yapım elektrikli otomobilini 3 ay sonra bitirmiş olacağız. Yüzde yüz yerli olacak. Sayın Başbakandan da bize destek olmasını istiyoruz. Gerekli destek sağlanırsa 1 yıl içerisinde seri üretime geçebiliriz.”

”Şu an dönen tekerlerin hepsi ya Fransa’ya ya İngiltere’ye ya Japonya’ya ya Almanya’ya ya da ABD’ye dönüyor. Onlar da bir şekilde bu sistemi bozmak istemiyorlar. Artık tekerler Türkiye’ye dönsün istiyoruz”

Ercan Malkoç kendileri gibi yüzde yüz yerli elektrikli otomobil hayalini gerçekleştirmek isteyen 5-6 firmanın bulunduğunu ifade ederek sözlerine şunları ekledi:

”İşin açıkçası büyük otomotiv firmalarından medet umulmaması gerekiyor. Hemen hemen hepsi distribütör olduğu için kendi markalarını yaratma gayeleri yok, şansları da yok. Çünkü hepsi göbeğinden, bacağından yurt dışına bağlı. Kimse kendine rakip çıkarmak istemiyor. Zaten bunlar al-satçılar ve yıllardır ciddi oranda paralarını kazanıyorlar. Sistemlerini kurmuşlar, tıkır tıkır çalışıyor. En çok arabayı onlar satıyorlar. Yurt dışından emirler geliyor ve ona göre hareket ediyorlar. Niye kendini sıkıntıya sokarak Türk otomobili yapmaya çalışsın? Dikkat ediyorum, hepsi bugün bunun nasıl yapılacağını değil, niye olmayacağını anlatmaya çalışıyor. Sayın Başbakanın önüne bol sıfırlı rakamlar koyuyorlar. Otomobil üretebilmek için bir tanesi 750 milyon Avro’dan bahsediyor, bir diğeri 1 milyar avro’dan. Halbuki 50-60 milyon avro’luk bir yatırımla yılda 2500-3000 araç üretebiliriz.

Bizde şunu iddia ediyoruz; bu gibi projeler, bir iki kişiye vermektense bizim gibi bu işe gönül vermiş, kendi otomobilini yapmaya çalışan ve geçmişi olan firmalara verilirse Türkiye’nin 5-6 tane otomobil markası birden çıkabilir.”

2011,

https://semihbulgur.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın.