Bilim Teknoloji

Yeni Nesil Tarayıcılar ve Savaşları

Tarayıcı Savaşları

Günümüz tarayıcılarında gitmek istediğimiz web siteslerinin adreslerini tarayıcılardaki URL çubuğuna yazarak gidiyoruz. Son günlerde Google ve Mozilla tarayıcılardaki URL çubunun işlevselliğini ve gerekliliğini yeniden gözden geçirip üzerinde çalışmalar yapıyorlar ve bu da Yeni Nesil Tarayıcılar ve Savaşları ve yani tarayıcı savaşları başlığını atmamıza sebep oldu.

Tarayıcı Savaşları,

Chrome 2008 yılında piyasaya çıkmasıyla beraber, görsellik olarak hep minimalist bir yaklaşım belirledi. 2010′un başlarıyla beraber, Google Chrome 6 ile birlikte biraz daha görselliğe özen göstererek Chrome’un kullanıcı arayüzünü ve menu çubuğunu geliştirdi.

Bununla birlikte Google zamanla tarayıcıdan bütün gereksiz alan ve butonları kaldırarak, web sitesi içeriğine olan alanı biraz daha artırdı. Mozilla ve Microsoft, Google’in başlattığı trendi takip ederek tarayıcılarında menu çubuğuna olan alanı kısaltmaya başlattılar.

En güvenli tarayıcılar

1993 yılında üretilen ilk web tarayıcısından bu yana tarayıcılar arasında sürekli rekabet süregeldi.

Kıyasıya rekabet,

Bundan 18 yıl önce üretilen ilk tarayıcı olan NCSA windows 3.1 versiyonunda kullanılıyordu.

2010 un başlarında başlayan trendle, tarayıcılardaki araç çubuklarına ayrılan alanların azalmasıyla birlikte, Google yine başı çekerek Chrome 13 versiyonuyla yeni bir arayüz fikrini ortaya attı. Ayarlar kısmından aktifleştirilen özellikle birlikte, kullanıcı URL çubuğunu isteğine göre gizleyebiliyor.

İnternet ve Türkiye

Gezilen sekmenin üzerine tıklanmasıyla beraber URL çubuğu geri geliyor, mouse URL çubuğunun dışına çıktığında ve kullanıcı adres girmediği zaman, URL çubuğu kayboluyor. Google’in tezine göre, araç çubuğunun ortadan kalkmasıyla birlikte web tasarımcıların görüntüleyebilecekleri ekstra 30 pixellik bir alan açılmış oldu. Ki bu 30 pixellik alan tablet pc ve netbooklar için çok ciddi bir rakam.

Google yine önde!

 

Chrome daki gizlenebilen URL çubuğu bazı durumlarda çok işlevsel olmayabilir. Özellikle, bazen hangi URL’de olduğunuzu bilmek istediğinizde her seferinde mouse işaretçisini sekmeler üzerine getirmek zorunda kalıyorsunuz.

Mozilla, Firefox 4 ve Firefox 5 için URL çubuğunu ortadan kaldırmayı amaçlayan deneysel bir add-on (eklenti) geliştirdi. İsmi ‘Less Chrome HD 1′ olan eklenti.

Yeni Nesil Tarayıcılar ve Savaşları;

Chrome daki gizlenen URL çubuğunun özelliklerine sahip fakat ekstra olarak mouse ekranın üzerinde geldiği zaman, URL çubuğu otomatik olarak gözüküyor. ‘Less Chrome HD 1′ eklentisi kullanıldığı zaman firefox menüsünün açılamaması dezavantajlarından.

Bilişim uzmanları çalışıyor!

Chrome un gizlenen URL çubuğunun yanında arama çubuğu olmaması da dezavantajı sayılabilir. Şu an gelişmekte olan yeni nesil tarayıcıların kusursuz olabilmesi için biraz zamana ihtiyaçları var.

Hiçbiri kusursuz değil!

Ufak tefek dezavantajları olsa da Chrome’un yeni arayüzüyle biraz zaman geçirdikten sonra, yeni nesil tarayıcıların gittiği  trendin bu olduğu konusunda hem fikir oluyorsunuz.

l love google

Gün geçtikçe artan interaktif ve hareketli uygulamalarla, görsel olarak alan ihtiyacı artışı yadsınamaz bir gerçek. Gitmek istediğiniz bir web adresini tarayıcı URL çubuğuna yazdıktan sonra herhalde kimsenin URL çubuğuyla işi kalmadığı da aşikar. Bu açıdan sürekli olarak URL çubuğunun görüntülenmesine gerek kalmaması oldukça mantıklı.

Google da aramanızı çoklu pencerelerde açın!

Microsoft ne yapacak?

Hal böyleyken Microsoft cephesinde bu trende karşı şu aşamada sessizlik sürüyor. Internet Explorer tarayıcı piyasasında kan kaybetmeye devam ediyor.

İstatistik sitesi Stat Counter’in verdiği verilere göre, Microsoft’un rakipleri Mozilla’nın tarayıcı pazar payı %15, Google Chrome 11′in pazar payı %16 iken, Inter Explorer 9′un tarayıcı pastasındaki payı %5 in kalıyor.

Microsoft’un da bu trende karşı sessiz kalmayacağını ve yeni versiyonuyla birlikte web sitesi içerik kısmını görüntülemeyle alakalı alanı biraz daha artıracağını umuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın.