Bilim Teknoloji

İnternet Filtresi Kullanmak Zorunlu mu

İnternet filtresi

Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, son bir kaç aydır dillerden düşmeyen 22 Ağustos internet filtresi ile ilgili gelişmeler ve yanlış bilinenler hakkında bir açıklama yaptı.

Serhat Özeren’in açıklamasına göre işletmecilere, internet filtresi ile ilgili hazırlanan taslaktaki düzenlemelere ayak uydurabilmeleri ve uyum sağlayabilmeleri için 3 ay ek süre tanındı. İşletmeciler 22 Ağustos – 22 Kasım tarihleri arasında test sürecini gerçekleştirecek. İnternet filtresinin kullanıcılarla buluşması ise 22 Kasım 2011 tarihinde olacak.

Serhat Özener yaptığı açıklamada internet filtresinin seçeneklerinin taslakta “Aile” ve “Çocuk” olmak üzere 2 pakete indirildiğini açıkladı. Dileyen internet kullanıcıları bu iki paketten birisine başvuru yaparak geçiş yapabilecek ve bu hizmetten ücretsiz olarak faydalanabilecek.

İnternet ve sansür!

Peki ya internet filtresi uygulamasını kullanmak istemeyenlere ne olacak?

Serhat Özeren filtre kullanmak istemeyenlerin yüreklerine su serpen bir açıklamada bulundu. İnternet filtresi kullanmak istemeyenlerin internet bağlantıları, bugün nasılsa 22 Kasım’da da hiç bir farklılık olmadan devam edecek. Yani internet filtreleri sadece bu paketlerden birisini seçerek bu hizmetten faydalanmak isteyen kullanıcılar için geçerli olacak. Eğer bu paketlerden birisini seçmediyseniz internet filtrelerinin size hiçbir etkisi olmayacak.

İnternet’te sansür mü?

İnternet filtresi tartışmalarında en çok konuşulan konu ise filtre altına girmek istemeyen kullanıcıların IP adresleri aracılığıyla takip edilip yasaklı sitelere girmeleri durumunda tespit edileceğiydi. Serhat Özeren bunun sadece bir paranoya olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “Kişisel bilgilerin güvenliği taslakta da var. Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Bu tamamen paranoya.”

Facebook’ta dosya gönderme

İnternet filtresi konusunu kısaca özetleyecek olursak filtreler 22 Kasım’da aktif hale gelecek. İsteyenler 2 farklı paketten birini seçerek, ücretsiz olarak bu hizmetten faydalanabilecek. İnternet filtresini kullanmak istemeyen kullanıcılar ise hiçbir farklı uygulama olmaksızın internetlerini kullanmaya devam edecekler. İşletmeler ise filtre kullanmak isteyen kullanıcılar için gerekli düzenlemeleri yapacak.

Internet filtresi çocukların internette rahat gezinebilmeleri ve sağlıklarını koruyabilmeleri için önemlidir. Ama filtreli de olsa küçük yaşların internetti aşırı kullanmaları önlenmelidir!

2011

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın.