Bilim Teknoloji

Hareketli web animasyon Adobe HTML 5

Adobe HTML 5

Hareketli web animasyon Adobe HTML 5  | Adobe, Javascript, CSS ve HTML ile hareketli web animasyon ve içerikleri oluşturmayı sağlayan yeni programı Adobe Edge ’yi piyasaya sürüyor. Şu animasyon filmlerin nasıl yapıldığını izlemek hep hayalim olmuştu. Ama şimdilik programa göz atalım!

Adobe her ne kadar Edge‘yi Flash ile paralel, birbirini tamamlayan programlar olarak tanımlasa da, uzmanlar olayı  Flash’in HTML 5‘e mağlubiyeti olarak yorumluyor.Bilindiği gibi HTML 5′ in, çok yakın gelecekte webin standartı olması ön görülüyor.

Adobe hareketli web animasyon!

HTML 5 kodlarının, arama motorları tarafından daha kolay indexlenebilir olması. Dolaylı olarak webin semantik (anlamsal) bir yapıya kayması.  Açık kaynak kodlu olması, ve mobil cihazlarda internet kullanımının artması. Flash’ın tahtını sarsan başlıca sebeplerden. Bilindiği gibi Apple, bu gibi sebeplerden dolayı mobil cihazlarına (Iphone) Flash desteği vermiyor.

Adobe, Edge İle Ne Amaçlıyor?

Adobe Edge, web için profesyonel animasyonlar, hatta basit oyunları geliştirmeyi sağlayan bir araç olarak üretilmiş. Şu anda sadece animasyon geliştirme imkanı sunan Edge için, ileride Canvas, HTML 5 Audio, HTML 5 Tag gibi daha fazla HTML 5 özellikleri eklenecek.

Mac ve Windows, 2 ayrı platformda çalışacak şekilde üretilen programda, Adobe Flash ‘dakine benzer sahne, ve timeline (zaman akışı) bulunuyor. Çalışmalar bittikten sonra önizlemesini Android, iOS, HP webOS, BlackBerry PlayBook, Firefox, Google Chrome, Safari ve Internet Explorer 9 gibi modern tarayıcılarda görebiliyorsunuz.

Programı şu an ücretsiz olarak Adobe web sitesinden indirebilirsiniz. Programın 1.0 sürümünün 2012 ortalarında çıkması bekleniyor.

0 Adobe HTML 5 Animasyon Aracı Edge ile Tanışın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın.