Bilim Teknoloji

Google SEO için önemli ipuçları!

Google SEO için önemli ipuçları | Google SEO bildiğiniz gibi Google arama motorunda web sitenizin daha yüksek sıralara taşımak için yapmanız gereken ufak ayarlamalardır. İlk olarak robot txt oluşturmamız gerekir.

Google aramaların’da indexlenmesini istemediğimiz (görünmesini istemediğimiz) sayfalar için kullanılır. Bu güvenlik için önemlidir. Filezilla programı ile robot txt dosyamızı sitemize atabiliriz.

Google SEO için ilk önce sitemizin sitemap dediğimiz site haritasına sahip olması gerekir. Böylece Google sitenizdeki içeriklere daha hızlı ve kolay ulaşabilir. Yani arama motorlarına yardımcı oluyoruz, onlar da bizi görüyorlar bu kadar basit:)

Eğer internet programcılığı kodlarıyla veya ftp öğrenmekle uğraşmak istemiyorsanız en güzeli Google’un süper pratik sayfası google search console’u kullanmanızdır.

Google SEO için önemli ipuçları!

Search console’a sitenizi tanıtarak Google’ın sitenizi anında indekslemesini sağlarsınız ondan sonra organik trafik için yapmanız gerekeni yapmanız sizin emeğinize kalır. Search console kullanmak yerine ftp ve progamcılık bilgisi kullanmak isterseniz aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz.

SEO ipuclari
SEO ipuclari

Bunun için Google Webmaster Tools’u etkin bir biçimde kullanmalıyız. Yani webmaster tools’da sitemizin ekli olması gerekir. Web sitenizin site haritasını www.xml-sitemaps.com/adresinden site haritanızı xml ve html olarak indirip filezilla programını kullanarak sitenize atıp html’sini ise web sayfanıza koymalıyız. Ki bunu yaptığınızda Google sitenizi daha rahat tarayabilecektir.

Sonra Google Webmaster Tools kullanarak sitemize site haritasını ekleyebiliriz. Diğer bir önemli konu ise sitemizin Title(başlık), Description (açıklama) ve Keywords (anahtar kelimeler)’e sahip olmasıdır. Title için 60, Description için 160, Keywords için ise 240 karakter olması idealdir. Her sayfada bunların farklı olması gerekir. Ama genellikle bir kere yazılıp diğer sayfalara da aynısı konur. Bu yüzden 1000 liralık sitenizin değeri bu ufak hata yüzünden 100 liralık siteye düşer.

SEO’ya zarar veren şeyler,

En sık yapılan basit hatalardan biri meta description kısmına yazılan şeylerin aynen kopyalanıp tag etiketlerine yapıştırlmasıdır. Bu tip hatalar sitenizi dibe doğru çeken ağırlıklara sebep olur. Siteniz ilgisiz ve gereksiz bir sürü minik kategoriyle dolar ve trafiğiniz  ve hemen çıkma oranlarınız yere çakılır ve Google sizi görmezden gelmeye başlar.

Seo icin onemli ipuclari
Seo icin onemli ipuclari

Etiketleriniz en fazla bir kaç tane ve ilgili içeriğiniz ile ilgili kelimeler olmalıdır!

Bunlara ek olarak Google’ın kullanılmasını istemediği şeylerden de kaçınmalıyız. Örneğin; splash reklam (siteyi açtığınızda önünüze zındık gibi çıkan reklam) ,i-frame ya da frameset (bunlar sitenizi yavaşlatabilir) ,sayfa ismi ürün 1,ürün 2 gibi şeyler olmamalı (mesela www.hizlial.com.tr/ürün 1 böyle olmamalı), tıklayınız ya da click gibi yazıları kullanılmasından da Google pek hoşlanmıyor. Ama tabi derdiniz SEO değilse dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Sonra her sitemizin bir blogger’ı olaması gerekir. Diğer sosyal ağlar ( Facebook,twitter, instagram, whats app…. ) ile sitemizi desteklemeliyiz, sosyal ağlarda insanları siteme girin diye bunaltmadan sık sık güzel bir şeyler paylaşıp sanal dünyada koşturmamız gerekir!

About SEO

Bir başka şey ise sitemizde logomuzu tanımlamalıyız (tasvir etmeliyiz), her eklediğimiz resim için (ya da logo) resimlerin alt etiketlerine en az 2 en fazla 5 kelimede içeriğimizle ilgili olacak şekilde tanımlamalıyız.

Yapman gerekeni yap! Backlink!

Ayrıca sitemiz için önemli backlink sitelerinden (Alexa, Norton, Dmoz, ekşi sözlük…vb) backlink almalıyız.  Back link almanın onlarca çeşidi ve yöntemi vardır bunlar için ayrı bir emek gerekir. Ama aslında esas olan insanların hayrına ve barışına yönelik çok güzel ve etkili orjinal içerikler oluşturmaktır. Eğer içerikleriniz iyi olursa iç ve dış backlinkler zaten sizi bulacaktır.

Ve kullanmamız gereken en önemli şeylerden biri (en baba konu) ise veri işaretlemedir. Bu Google Webmaster Tools içindeki arama görünümünden veri işaretlemeyi seçerek başlayabiliriz. Bunun dışında vurgulanacak bilgi türü her sayfada farklı olmalıdır, yinelenen meta sayısı az olmalıdır. Her sayfaya farklı ve içerikle ilgili meta etiketi yapıştırmak iyiliğinize olur. Örneğin ; <meta name = “trenler”  content=”tren rayları”/ > eklemek yararlıdır.

Çünkü site bir şeyler ekledikçe güncelleniyor. Ve sayfalarımız HTML uzantılı ve uyumlu olmalıdır. Veri işaretleme site haritasından daha önemlidir.

seo için tuyolar
seo için tuyolar

Google SEO için Sosyal medyanın önemi!

Bu arada google+ da sitemizde olmalıdır. Facebook, twitter sosyal kanalların ve bunların developer’ların nın da sitemize eklenmesi faydalıdır (google+ developer ,twitter developer, Facebook developer gibi resmi sayfalarından alınmalı.).

Direk resmi sitelerden yükleyin çünkü başka sitelerinden eklediğinizde çoğu zaman o site kod içinde kendi linkini koyarak baclink almayı hedefler. Google Webmaster Tools dışında diğer kaynaklardan diğer arama motorlarından da sitemize eklemek gerekir, özellikle 404 sayfaları yönlendirmsinde kullanabiliriz.

 

Buna ek olarak sitemiz W3 standartlarına da uygun olmalıdır. Ve her sitede CSS sprite olmalıdır.

SEO için önemli ipuçları; Sitenizi test edin CSS,

CSS sprite kodunu www.spritecow.com dan oluşturabilirsiniz ve adobe photoshop ve dreamwaver ile düzenleyebilirsiniz.  Ayrıca canonical kullanmakta da fayda var.

Böylece Google SEO için önemeli olan konulardan az da olsa bahsetmiş olduk. SEO için bunların yanında onlarca önemli konu daha vardır. Bunları öğrenmek, organik trafiğinizi arttırıp internetten para kazanmanız tamamen sizin emeğinize bağlıdır.

Sakın! Kolay yoldan para kazanmak için eşinize, dostunuza ve arkadaşlarınıza oradan buradan mesaj atıp sitenizde ki reklamları tıklamalarını istemeyin! Bir sıçrar iki sıçrar sonra yakalanırsınız, Google’ı asla uzun süre kandıramazsınız!

Web sitenizin SEO testini Wmaraci.com’dan yapabirsiniz, ya da İngilizce versiyon olan  http://validator.w3.org/ adresinden de yapabilirsiniz.

Ayrıca Google Partners ile google’ın iş ortağı olabilirsiniz. Google Partners topluluğuna katılabilir Google+ üzerinden paylaşımlar yapabilirsiniz. Ve Google verdiği seminerlere katılabilir, Google’dan online sınav ile Google Adwords sertifikaları alabilirsiniz.

Son söz,

İçerik üreticileri olarak hepimiz Google’ın işçileri, memurları veya mühendisleriyiz. Bu karşılıklı memnuniyet ve dürüstlüğe dayanan bir iştir. Google bizden biz de Google’dan razı olursak işlerimiz yolunda gider ve böylece geçinip gideriz.

İşin özeti backlink, backlink ve kelime optimizasyonu! 

semihbulgur.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın.