Bilim Teknoloji

En Hızlı İnternet Kullanan Ülkeler

İnternet hızı

İçerik sağlama servisi  Pando Networks, dünya üzerindeki en hızlı internet kullanan ülkeyi bulmak için bir araştırma yaptı. En Hızlı İnternet Kullanan Ülkeler belirlendi.

En hızlılar,

Toplamda 224 farklı ülke arasında 25 petabyte veri kullanarak yapılan araştırmada,  veri indirme kategorisinde  17.2 Mbit ortalamayla Kuzey Kore birinci oldu. İkinciği Romanya 15.2 Mbit ortalamayla takip etti. İlk 5′i diğer 3 avrupa ülkesi BulgaristanLitvanya ve Letonya paylaştı.

 

Listede Amerika 4.63 Mbit ortalamayla 26. sırada yer alırken, dünyanın en kalabalık internet kullanıcısına sahip ülke olan Çin‘de ortalama 1.63 Mbit olarak belirlendi.

Türkiye nerede?

Türkiye‘nin 490 Kbit ortalama indirme hızıyla ortalarda yer aldığı sıralamalarda, en hızlı internet kullanan ülkeye göre yaklaşık 30 kat yavaş internet kullandığımız da gözden kaçmıyor.

Dünyanın en yavaş internetini kullanan ülke 13 Kbit hızla Kongo oldu. Bu da 90lı yıllarda kullandığımız 56K telefon bağlantısından daha yavaş bir değere denk geliyor. Listede internet kullanım hızı olarak sonlarda olan ülkelerin, Afrika ülkeleri olması dikkatleri çekiyor(2011).

2019’a gelirsek aşağıdaki resimde olduğu gibi sıralamanın oldukça değiştiğini görüyoruz.

Detaylı infografiği aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz (2019).

En Hızlı İnternet Kullanan Ülkeler,

En hızlı internet kimde?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın.