Bilim Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Kuruluyor

Bilin ve teknoloji

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının kurulmasına ilişkin Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi. En sonun da Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Kuruluyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün katıldığı bir toplantıda aralarında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı‘nın da olduğu yeni kabine yapısını açıkladı. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı kapanırken yerine 2 bakanlık kurulacak. Bunlardan biri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı.

Teknoloji Bakanlığı Ne iş Yapar?

Bu bakanlık sanayi ilgili tüm görevleri devralırken teknolojinin gelişmesi için de çalışma yapacak. Şu anda başbakanlığa bağlı olan TÜBİTAK bu bakanlığa bağlanacak. Yakın gelecekte kurulması planlanan Türk Uzay Kurumu da bu bakanlığa bağlı olarak faaliyet gösterecek.

Bilim ve teknoloji şart!

Bakanlık, sanayi politika ve stratejilerini, sanayi ürünlerine yönelik idari ve teknik düzenlemeleri hazırlamak ve uygulanmasını sağlamakla görevli olacak. Sanayi işletmelerinin sicili Bakanlıkça tutulacak, sanayi istatistikleri ve analizleri hazırlanacak.

Bilim ve teknoloji bakanlığı kuruluyor,

Bakanlık bilim, teknoloji ve yenilikçilik politikalarını ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak belirleyecek, uygulayacak veya uygulanmasını sağlayacak.

Metroloji politikası da bakanlık tarafından hazırlanacak, bu alanda stratejiler geliştirmek ve uygulanmasını sağlamak, bakanlığın sorumluluk alanında bulunacak.

Bir Çok Yeni İstihdam  Alanı ve Memur Alımı Bekleniyor

25 üyeden oluşacak olan yeni Bakanlar Kurulu’nda 4 adet Başbakan Yardımcılığı ve 20 adet icracı bakanlıkla bu bakanlıklara bağlı yardımcılıklar da devreye alınıyor. Bakanlığın merkez teşkilatı için toplam 2 bin 42, taşra teşkilatı için de 2 bin 641 kadro ihdas edildi.2011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın.